A Kulturális és Innovációs Minisztérium (IKM) szervezésében adták át immár harmadik alkalommal 2023. május 16-án az Ipar 4.0 2022. évi Szakmai Érmeket a díjátadójával egybekötötten megrendezésre került „Kutatás és innováció a zöld átállás szolgálatában” című hibrid konferenciáján. A résztvevők panelbeszélgetések és előadások keretében ismerhetik meg a hazai vállalatok, intézmények vezetőinek és a szakmai döntéshozóinak meglátásait az Ipar 4.0 megoldásokhoz kapcsolódó technológiákról és azok piacáról.
A díjakat Dr. Monostori László, az Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség elnöke és dr. Hankó Balázs, az IKM innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, illetve dr. Varga-Bajusz Veronika, a Kim felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára adták át.
Az ezévi díjazottak a következők voltak:
a) Ipar 4.0 digitalizációs technológiát sikeresen bevezető, illetve egyéb jelentős, kapcsolódó innovatív tevékenységet megvalósító kis- vagy középvállalkozás kategóriában: DELTA Systems Kft.
A pályázat tárgya egy KKV által végzett raktározási és készletnyilvántartási tevékenységek modernizációja és digitalizációja. A Delta Systems megoldásai tipikusan példázzák azt a stratégiai célt, hogy Magyarországon is a KKV-kat kell segíteni az Ipar 4.0 gyakorlatára és a digitalizációra való tudatos átállásban. Itt egy cégcsoport formában működő, éppen a kategória felső határán mozgó KKV I4.0 megoldásokkal támogatja KKV ügyfeleik korszerűbb és hatékonyabb, gazdaságosabb termelési módját. Ezáltal hozzájárul a digitalizációs kultúra terjesztéséhez. Pozitív mintaként lehet elkönyvelni a bemutatott három esettanulmányukat.
b) Ipar 4.0 digitalizációs technológiát sikeresen bevezető, illetve egyéb jelentős, kapcsolódó innovatív tevékenységet megvalósító nagyvállalat kategóriában: Bosch Rexroth Hajtás- és Vezérléstechnika Kft.
A Bosch Rexroth technológiai vállalatként, innovátorként az Ipar 4.0 stratégiának zászlóvivője Magyarországon. Sokat tettek azért, hogy ne csak saját fejlesztéseikkel pozícionálják magukat a piacon, hanem partnereik (beszállítóik) és külső piaci szereplők is elsajátítsák az Ipar 4.0 kultúrát. Az elmúlt években komoly fejlesztések történtek a hálózatba kapcsoltság, a digitalizáció és az automatizált megoldások elérésére. Az Ipar 4.0 a Bosch csoporton belül más-más módon, de minden üzletágnál megjelenik: jelen van az autóiparban, elsősorban az autonóm vezérlések összefüggésében, a fogyasztói eszközöknél – mint a fűtéstechnika, épületautomatizálás, háztartási eszközök – az okos eszközökben, applikációk formájában. A Bosch Rexroth Kft. úgy a fejlesztések, egyedi megoldások, mint a képzések, sőt, az oktatások terén is kiemelkedő teljesítménnyel büszkélkedhet. Megvalósult eredményeikből pályázatukban négyet emeltek ki.
c) Ipar 4.0-hoz kapcsolódó, átfogó, az Ipar 4.0 digitális átállást nagyban segítő oktatási, képzési programot megvalósító szervezet (egyetem vagy vállalat) kategóriában: Budapesti Gazdasági Egyetem
A Budapesti Gazdasági Egyetem Külkereskedelmi Kara és a Robert Bosch Elektronika Kft. együttműködésének eredményeképpen 2018-ban indult a Smart Shop Floor logisztikai szimulációs Labor (továbbiakban SSFL) kialakítása. A fejlesztési koncepció szerint a laborban tevékenykedő hallgatók, és vállalati munkatársak konkrét ipari esettanulmányokon keresztül komplex módon tudják fejleszteni hard és soft skilljeiket, és hatásvizsgálatokat tudnak végezni a komplett gyártási folyamatokat illetően.
Az elmúlt évek fejlesztő munkájának eredményeként az SSFL képes arra, hogy betöltse a tervezett funkcióját: kiegészíteni a hallgatók „hagyományos” oktatási környezetben szerzett tudását, valós üzemi gazdálkodásban erősíteni digitális ismereteiket és kompetenciáikat, támogatni a BGE alkalmazott kutatási tevékenységét és ipari-egyetemi aktivitásait.
d) Ipar 4.0 eredetű jelentős kutatást, fejlesztést vagy innovációt megvalósító szervezet (egyetem vagy vállalat) kategóriában: IBM Data Storage Systems Kft.
Az IBM Data Storage Systems (DSS) az IBM nagyvállalati és középszintű adattárolási rendszereinek gyártó és összeszerelő gyára Vácott. A cég több ezer ügyfélszállítást támogat körülbelül 170 országban. Nagyvállalati tárolási rendszereik rendkívül összetettek, nagyszámú konfigurációs lehetőséggel, melyek kivétel nélkül egyedi, bonyolult vevői igényeknek megfelelően kerülnek legyártásra. A gyártási folyamataik, a termékek komplexitása miatt, élőmunka igényesek és nehezen automatizálhatók. Ennek a komplex feladatnak a hatékony kezelése megkövetelte az Ipar 4.0 megoldások korai bevezetését.
A DSS jól felépített és kidolgozott Ipar 4.0 stratégiával rendelkezik, amelynek fő pontjai a 1. témaspecifikus oktatás 2. működési keretrendszer kialakítása 3. igényfelmérés 4. megvalósíthatósági próbák, működő modellek 5. bevezetés a gyártási folyamatokban és utókövetés. A stratégia különböző elemeinek mérésére, követésére és elemzésére szolgáló rendszereikben az egyik fő mérőszám az I4.0 projektek pénzügyi megtérülési mutatóinak folyamatos kontrollja és az ezzel kapcsolatos paraméterek (folyamathatékonyság, ciklusidő, erőforrásigény, stb.) visszamérése.
A gyártási folyamatok optimalizálására, automatizálására rendkívül széleskörű technológiai palettát alkalmaznak: intelligens szenzorokat adatgyűjtésre és -továbbításra, mobil végberendezéseket, valós idejű helymeghatározó rendszereket, felhőmegoldásokat, gépek közötti kommunikációt, mesterséges intelligenciát, AR/VR és IOT megoldásokat, valamint ahol megoldható, ott robotikát.
A teljes esemény itt visszanézhető.